Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Epilácia horných pier

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 25.02.2021

Existujú určité kánony ženskej krásy - štíhla postava, dlhé nohy, pravidelné črty tváre, hladká a jemná pokožka, dobrá pokožka, ale v nich už nie je miesto pre ženské antény, najmä tmavé, ktoré zreteľne vyčnievajú nad hornou perou.. Objavujú sa kvôli faktorom, ako je dedičnosť, hormonálna nerovnováha, dysfunkcia endokrinného systému, užívanie hormonálnych liekov a antikoncepcia. Oholenie nežiaducej vegetácie problém iba prehĺbi, po čom vlasy ešte viac zhustnú. Vhodnejšou metódou je epilácia horných pier.

Indikácie postupu

Každý, kto sa chce dlho zbaviť antén, sa môže uchýliť k postupu epilácie. Na rozdiel od depilácie, keď sa odstráni iba viditeľná časť vlasov, táto metóda spočíva v deštrukcii vlasových folikulov. Aj keď to natrvalo neodstráni problém, pretože ničí štruktúru iba existujúcich chĺpkov, umožňuje vám na ne dlho zabudnúť. [1]

Príprava

Existuje mnoho spôsobov epilácie horného pera. V závislosti na vybranej sa príprava vykonáva alebo nie. Takže pomocou laserového odstraňovania chĺpkov 2 týždne pred zákrokom sa nemôžete opaľovať na pláži a navštíviť solárium. Neužívajte fluorochinoly a tetracyklínové antibiotiká v rovnakom množstve. Nepoužívajte pleťové vody a toniká na báze alkoholu 3 dni pred a po ukončení procedúry. V jej predvečer opatrne ohoďte postihnuté miesto laserom.

Komu sa chcete obrátiť?

Technika epilácia horných pier

Epiláciu horných pier si môžete urobiť ako v kozmetickom salóne, tak aj doma. Je oveľa príjemnejšie, keď nad vami „vyčaruje“ kozmetik, ktorý šikovne používa epilátor, pri dodržaní všetkých pravidiel a sanitárnych noriem. Ale na druhej strane za to musíte draho zaplatiť.

Laserovému odstráneniu chĺpkov hornej pery predchádza vyššie uvedená príprava. Postup môže spôsobiť bolestivé pocity, preto sa na zmiernenie bolesti používajú špeciálne krémy. Jeho trvanie je krátke. [2]

Prístroj, pomocou ktorého sa vykonáva deštrukcia vlasového folikulu, je vybavený snímačom, ktorý vysiela lúč energie nasmerovaný na látky folikulu - melanín a karotén. Rast vlasov bez nich nie je možný. Svetlé, sivé a tenké vlasy typu vellus sa nedajú odstrániť.

Ešte modernejšou a efektívnejšou metódou je odstránenie chĺpkov Elos na horných perách. Tento postup sa týka fotoepilácie a kombinuje vysokofrekvenčné a svetelné žiarenie. Najskôr svetelná energia zahreje folikul, potom ho vysokofrekvenčný prúd zničí. Aktívne vlasové korienky odumierajú, na odstránenie nových je potrebné uchýliť sa k Elosu po určitej dobe, ktorú určí kozmetička. [3]

Koľko procedúr potrebujete?

Podľa pozorovaní kozmetológov asi 80% vlasov po epilácii už nerastie. Bude to vyžadovať najmenej 5 až 6 sedení, alebo dokonca všetkých 10, ktoré sa uskutočňujú v mesačných intervaloch. [4]

Epilácia hornej pery doma

Existujú metódy na odstránenie antén, ktoré sa dajú vykonávať nielen v salónoch, ale aj doma. Medzi ne patrí odstraňovanie chĺpkov z cukru a vosku. Jedná sa o dosť bolestivé spôsoby, ako sa zbaviť nežiaducich chĺpkov, ktoré sú menej účinné ako tie predchádzajúce, ale šetria peniaze a čas.

Voskovanie cez horný ret sa teda vykonáva pomocou studeného aj horúceho vosku. V prvom prípade sa používajú špeciálne prúžky dostupné na trhu: sú mierne zahriate, niekoľko minút lepené a trhané trhaním (antény sa predtým nemusíte oholiť). V druhej sa na oblasť vlasov nad perou nanáša horúci vosk, nechá sa vytvrdnúť a náhle sa odstráni.

 

Kontraindikácie postupu

Epilácia sa nevykonáva, ak dôjde k poškodeniu epidermy: vyrážka, začervenanie. Laser je kontraindikovaný pre ľudí trpiacich diabetes mellitus, s exacerbáciou chronických patológií, oslabením ochranných funkcií tela.

Dôsledky po postupe

Rovnako ako každá pokožka na tvári, nad perou, je jemná a zraniteľná. Procedúra odstraňovania chĺpkov mu preto môže len veľmi ublížiť, spôsobiť podráždenie, popáleniny od horúceho vosku, najmä pri použití fyzickej eliminácie.

Komplikácie po postupe

Vážnejšie komplikácie nastali pri laserovom zákroku pri absencii náležitej profesionality a nesprávneho použitia prístroja (nesprávna voľba parametrov žiarenia). Výsledkom takéhoto nesprávneho prístupu sú popáleniny, alergické prejavy, exacerbácia herpesu, folikulitída (zápal vlasového folikulu), chronická neuropatická bolesť tváre. [5] V neskoršom období môžu zostať jazvy, môže sa objaviť pigmentácia a môže sa zvýšiť rast vlasov (hypertrichóza).

Starajte sa o postup

Aby ste sa vyhli nežiaducim následkom, musíte kontaktovať skúseného odborníka v inštitúcii s dobrou povesťou a dodržiavať všetky pravidlá týkajúce sa starostlivosti a rehabilitácie po ukončení procedúry.

Niekoľko dní nemôžete navštíviť kúpeľ, saunu, solárium, bazén, nepodliehajte priamemu slnečnému žiareniu. Kocky ľadu sa nanášajú na hornú peru, ešte lepšie je zmraziť ich z bylinných odvarov s protizápalovými a antiseptickými účinkami. Môžete použiť prírodné éterické oleje na zjemnenie pokožky, elimináciu podráždenia a na bežné denné ošetrenie.

Recenzie

Napriek početným reklamným trikom neexistuje odstraňovanie chĺpkov na horných perách navždy. Svedčia o tom recenzie žien, ktoré na sebe vyskúšali mnoho techník. Podporujú postupy salónu hardvéru, pretože pozitívny výsledok trvá dlhšie.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.